V Európe sa objavujú ohniská čierneho kašľa

Najmenej štyri deti zomreli po výskyte čierneho kašľa v srbskom hlavnom meste Belehrad, uviedli v stredu tamojšie štátne médiá. Srbskí lekári šírenie tohto ochorenia pripisujú poklesu zaočkovanosti, informuje TASR podľa agentúry AFP.

Po nakazení sa týmto respiračným ochorením je v kritickom stave aj piate dieťa, uviedol námestník šéfa belehradskej pediatrie Vladislav Vukomanovič pre štátnu televíziu RTS.

Čierny kašeľ podľa neho diagnostikovali dovedna približne 70 deťom a stav približne dvoch tretín z nich si vyžiadal hospitalizáciu. Vukomanovič aktuálne šírenie tohto ochorenia pripísal nedostatočnej miere zaočkovanosti vrátane starších dospelých.

Vakcinácia proti čiernemu kašľu je v Srbsku povinná, pripomína AFP. Napriek tomu však rastúci počet rodičov odmieta zaočkovať svoje deti, čo vedie k periodickému výskytu tohto ochorenia v regióne.

S epidémiou čierneho kašľa bojuje aj susedné Chorvátsko. Tamojší predstavitelia rezortu zdravotníctva uviedli, že epidémia je dôsledkom poklesu zaočkovanosti spojeného s protivakcinačným hnutím.

Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com