Po tom, ako koronavírus zdevastoval najväčšie indické mesta, posledná vlna nákazy vo veľkom zasiahla vidiecke oblasti druhej najľudnatejšej krajiny sveta. Väčšina dedín si s vírusom jednoducho nedokáže poradiť.
V dedine Bassi, ktorá sa nachádza iba jeden a pol hodiny od hlavného mesta Naí Dillí, sa koronavírusom nakazili už dve tretiny obyvateľov – chorých je približne 5400 ľudí a za posledné tri týždne 30 ďalších zomrelo. Nie sú tu žiadne zdravotnícke zariadenia, lekári ani kyslíkové bomby. A keďže väčšina obyvateľov nie je gramotná, nemôžu cez sociálne siete žiadať o pomoc cudzincov, ako to robia Indovia žijúci vo veľkomestách.
„Veľa úmrtí v dedinách súvisí najmä s nedostatkom kyslíka,“ hovorí Sanjeev Kumar, čerstvo zvolený za šéfa farmárskej komunity. „Chorých ženú do oblastných nemocníc a tí, ktorí sú na tom najhoršie, musia cestovať celé hodiny,“ tvrdí a vzápätí dodáva, že mnohí to nezvládnu.
Podobný scenár sa týka celej Indie. Po rozhovoroch so zástupcami z viac než 18 miest a dedín z celej krajiny úrady zverejnili, čo všetko tento masaker spôsobil – od úmrtí celých rodín cez nafúknuté mŕtve telá v Gange až po neobrábané polia, na ktorých už jednoducho nemá kto robiť.
Čítajte viac: V každom dome je aspoň jeden chorý. Reportáž z indického vidieka, kde covid kosí celé rodiny – Denník N (dennikn.sk)
Zdroj: dennikn.sk
Foto: fotolia.com