Večerný argumentačný masaker

Večer (17.1.2020) sme zažili na tlačovej konferencii ďalší argumentačný masaker. Najprv pár rýchlych postrehov.
– Ukazuje sa, prečo je zverejňovanie dlhodobejších predpovedí analytikmi (Dáta bez pátosu) bez zverejnenej metodiky, kontraproduktívne. Nepodložené predpovede sa ľahko na tlačovke napádajú a vedú k tipovačkám.
Tipovanie počtu pozitívnych PCR testov môže niekoho fascinovať, mne príde neférové, lebo už dnes vieme, že počas plošného testovania (a toto je forma plošného testovania) PCR testy vypadávajú; videli sme to na jeseň, ale aj teraz tam, kde sa masovo testovalo. Čiže, aj ja by som sa stavil, že tých pozitívnych testov bude menej ako 2000 (7-dňový priemer) pretože záujem o testovanie klesne. Uvidíme však zrejme ich zvýšenú pozitivitu. Vyhodnotiť sa to však bude dať až koncom mesiaca, lebo výpadky budú veľké a hodnovernosť dát nizučká.
– Je vo všeobecnosti fascinujúce, že všetky tieto veci robíme takmer bez akýchkoľvek analýz, teda okrem bleskových výpočtov premiéra. Nik nevie, ani to, čo presne očakávame od tohto testovania. Nie je jasné, ako to vyhodnotiť. Ideálne ak chceme pokračovať ďalej v tápaní v tme a urobiť z diskusie len pretláčanie názorov. Krásne vymyslené, obdivujem, v tomto uznávam, že sú členovia vlády pevní a pripravení.
– Nechápem, prečo sa na tlačovke nik z novinárov nespýta, že ako je možné, že pri enormnej 58%-nej redukcii infekčných na jeseň, sme po troch týždňoch (keď sme konečne dostali relevantné dáta) boli v tom istom stave ako pred testovaním. Následne sme začali brutálne zrýchľovať a všetci vieme, ako to dopadlo. Takisto v niektorých krajoch čísla hospitalizácií stúpali sústavne počas celého novembra a decembra a teda k zlepšeniu tam asi neprišlo vôbec ani na chvíľu. Ako si to pán premiér vysvetľuje? 58% redukcia a nič? (Poradím – možno redukujeme nesprávnu položku.)
– Vraj naše testovanie bolo vzorom pre iné krajiny. Je ale zaujímavé, že práve na základe dát od nás viacero krajín upustilo od týchto plánov a dnes mnohé európske krajiny antigénovými testami testujú len veľmi zriedkavo či vôbec a ani náhodou nie plošne. Dokonca aj Veľká Británia a Rakúsko, ktoré mali náš príklad nasledovať najviac, už upúšťajú od týchto plánov. Čím si to pán premiér vysvetľuje?
– Minister Krajčí asi nevie, čo znamená spracovať dáta. Z jeho odpovede na tlačovke vyplynulo, že vôbec nemá potuchu, čo to vyžaduje, a koľko informácii je v dátach obsiahnutých. Nie je preto už vôbec prekvapením, že Slovensko je v spracovaní dát o pandémii zrejme čiernou dierou Európy a nezverejňujeme ani niektoré esenciálne dôležité dáta (ako úmrtia ku dňu smrti, či počty vykonaných PCR testov po okresoch). Poctivá analýza dát z uskutočnených plošných testovaní je dokonca v rozpore s politickými záujmami členov vlády.
– Robíme 500 000 testov týždenne, ale podľa tlačovky musíme organizovať ešte väčšie testovanie, aby sme získali neskreslený pohľad o epidemiologickej situácii. To je úplne nepochopenie štatistiky, zrejme aj volebné prieskumy potrebujeme robiť na 3 a pol milióne obyvateľov.
– Skutočné zmeny – v Rakúsku o týždeň len respirátory FFP2, u nás plošné testovanie. Vo Fínsku appka pre milión ľudí, u nás spracovanie dát na úrovni Pavelkovho-Krajčího článku (teda takmer žiadne, minimálne Pavol Jarčuška by mohol nájsť odvahu a skutočne sa pozrieť dátam tvárou v tvár aj oficiálne). Skutočné zmeny, presne ako sme očakávali – žiadne. Plán z októbra sa ďalej realizuje, aj keď vieme, že na veľkej časti územia na jeseň vôbec nepomohol a aj vďaka nemu sme nedávno objednávali mraziace kamióny.
– Od 8.2. COVID automat. To určite. Podľa mňa pôjdeme českou cestou a z automatu si spravíme trhací kalendár. Ak bude situácia dobrá, uvoľníme oveľa viac. Ak bude horšia, uvoľníme ešte viac, prípadne budeme bez ohľadu na automat pokračovať v SNP III, alebo sa opätovne vylodíme v Normandii. Neprebieha tam síce teraz žiaden boj, ale je to pekný výlet, nie ako do Dubaja. V ČR nám ukázali, ako sa to so PSOM robí – doplnky, zmena metodológie, zmena pásiem.

Pár postrehov mimo tlačovky

Sme v stave poklesu. Už vieme, že presne v tom čase je senzitivita antigénových testov nízka, lebo je menej čerstvých infekcií, preto tie nízke čísla v Nitre, či Banskej Bystrici. Práve preto budú čísla v priemere pravdepodobne nižšie ako v prvom kole plošného testovania na jeseň,  aj keď je epidemiologická situácia podľa incidencie PCR prípadov a pozitivity PCR testov vyššia. Efekt bude preto ešte nižší ako počas plošného testovania na jeseň. Avšak teraz klesáme vďaka dlhodobému čiastočnému lockdownu, t.j. nebude to tentokrát návrat o tri týždne späť. Pokles bude pokračovať, aj keď mierny.
Budeme však môcť porovnávať rýchlosť poklesu s ostatnými krajinami. Môžeme porovnať, ako dlho bude pokles trvať u nás teraz a ako dlho trval teraz v Rakúsku a Poľsku, či Maďarsku vďaka tomu, že si nevyložili nohy na stôl ako my (ako trefne dnes povedal Matovič cez tlačovku, asi si spomenul na seba počas decembra).
Predikcia je pomerne jednoduchá, po plošnom testovaní budeme pozorovať v menej postihnutých oblastiach Slovenska spomalenie rýchlosti poklesu. Nie preto, že testujú málo, ale preto, že testujú príliš veľa a testovanie prispeje k zvýšeniu mobility ľudí počas a po testovaní. Uvidíme to asi zreteľne aj na mobilitných dátach z Apple a Google.
Nové varianty koronavírusu sú novým hráčom v pandémii. Ak sú jednoduchšie prenosné, tak môže byť “skríning” sám o sebe pri miliónoch testov (často na rozdiel od MoM vykonávaných menej skúseným personálom) ešte zaujímavou udalosťou. Prenos infekcie sa však podarilo ututlať počas jesene, nie je dôvod si myslieť, že sa to neudialo znovu. Nebolo toho asi veľa, neviem, ale zase, naozaj si niekto myslí, že sa analyzovali dáta a zisťovalo sa, kde sa počas plošného testovania prenášala infekcia? A aj keby to niekto skúšal, poprie sa to, samozrejme. Je to Slovensko rok 2021 nie 2521.
Celý príspevok na facebooku autora.
Autor: Richard Kollár, matematik
Zdroj: facebook autora
Foto: fotolia.com