Vakcína proti tuberkulóze by mohla naštartovať imunitnú odpoveď viacerými smermi. Na Slovensku sú ňou očkovaní ľudia narodení medzi rokmi 1953 a 2011.
Vakcína s názvom Bacillus Calmette–Guérin (BCG) sa vo väčšine sveta stále plošne používa. Ide najmä o krajiny Ázie, Afriky a Južnej Ameriky. Naopak, v Spojených štátoch, Taliansku či Holandsku ňou boli očkované iba špecifické skupiny obyvateľov.
Medzinárodný výskum zisťuje, či by vakcína, ktorá sa primárne používa proti tuberkulóze, mohla pomôcť aj v boji s koronavírusom.
Prvá štúdia začala koncom marca v Holandsku.
Tisíc zdravotníckych pracovníkov z ôsmich nemocníc dostalo buď vakcínu BCG, alebo placebo. Práve zdravotníci, ktorí bojujú s koronavírusom v prvej línii, sú najviac ohrození možnou infekciou.
Očkovanie BCG
Minulý týždeň začala s klinickou štúdiou aj Austrália. Jej cieľom je takisto sledovať rozdiely v chorobnosti na koronavírus u očkovaných a neočkovaných zdravotníkov.
„Po náhodnom rozdelení 4170 zdravotníkov z nemocníc polovica dostane jednu dávku BCG vakcíny, druhá polovica nebude očkovaná. Celý súbor bude sledovaný prostredníctvom SMS správ. V priebehu dvanástich mesiacov budú podávať informácie o svojom zdravotnom stave a v prípade podozrenia budú testovaní na COVID-19,“ vysvetľuje vo svojom stanovisku k výskumu Ivan Solovič, prezident Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti SLS.
Na výskume spolupracujú aj Veľká Británia a Nemecko. Všetky krajiny by mali vytvoriť podobné tímy, ktoré budú nasledujúce mesiace sledovať, či sa hypotéza potvrdí.
Vedci dúfajú, že očkovanie BCG by mohlo aktivovať imunitný systém a tým chrániť pred infekciou koronavírusom alebo aspoň zmierniť priebeh choroby COVID-19 a jej následky.
Celý článok si môžete prečítať na https://dennikn.sk/1842886/vedci-zistuju-ci-ockovanie-proti-tuberkuloze-funguje-aj-na-koronavirus/