Virológ Drosten: Zero-covid strategy alebo ďalší nekonečný boj so šírením infekcie

Kým sa tu budeme do vyčerpania hádať o zmysle celoplošných testov, v Európe sa medzi poprednými odborníkmi vedie debata iného typu. Svetovo známy virológ Christian Drosten pre nemecký Spiegel hovorí o svojich obavách z jari a leta, keď by sa situácia mohla zhoršiť aj napriek postupujúcemu očkovaniu. Z dnešných dát vyplýva, že smrtnosť koronavírusu je 1,1 percenta (desaťnásobne viac než chrípka), navyše je tu britský variant B.1.1.7, ktorý je podľa najnovšej štúdie o 35 percent infekčnejší. Drosten je preto za pritvrdenie opatrení, ešte viac ľudí by sa malo preorientovať na homeoffice, čo by zredukovalo obsadenosť vo verejnej doprave.

Nemecký virológ si myslí, že Nemci by mali podobne ako Číňania alebo Austrálčania cieliť na úplné zastavenie šírenia korony (takzvaná zero-covid strategy). Stálo by to síce v krátkom čase veľa úsilia, je to však lepšie, ako trápiť sa dlhé mesiace až do jesene, keď už bude zaočkovaný dostatočný podiel obyvateľstva.

Drostenov pesimistický scenár je totiž takýto: ak sa v najbližších týždňoch a mesiacoch podarí zaočkovať starých ľudí aj časť rizikových skupín, prirodzene sa vytvorí „obrovský ekonomický, spoločenský, politický a azda aj právny tlak“, aby sa ukončili protipandemické opatrenia. Ale ak sa tak stane, v priebehu krátkeho času sa infikuje oveľa viac ľudí, než si dnes vieme predstaviť, v Nemecku by to už nebolo každým dňom od 20- do 30-tisíc, ale možno až 100-tisíc novonakazených. Ako ďalej objasňuje Drosten, išlo by síce väčšinou o mladších ľudí, lenže ak sa nakazí súčasne veľmi veľa mladých ľudí, oveľa viac než dosiaľ, aj tak to naplní jednotky intenzívnej starostlivosti a bude to stáť veľa životov. „S tým rozdielom, že tentoraz to zasiahne mladších,“ dodáva Drosten.

Virológ sa prihovára za stratégiu rýchleho stlačenia vírusu na nulu aj z dôvodu, že sa nemožno spoliehať na efekt lepšieho počasia. Posledné leto bolo v mnohých európskych štátoch relatívne bezkoronové práve preto, že sa tam podarilo dostať vírus na nízke čísla už na jar. Ale napríklad v Španielsku sa začal vírus prudko šíriť už opäť v lete a momentálne je zlá situácia aj v južnej Afrike, kde sú teraz tiež letné mesiace.

Nemecká debata o stratégii nula čaká aj na Slovensko.

Čítajte viac: Matovičov skríning a čo radí špičkový nemecký virológ Drosten | Konzervatívny denník (postoj.sk)

Autor: Martin Hanus

Zdroj: postoj.sk

Foto: fotolia.com