Vládny materiál Moderné a úspešné Slovensko – v zdravotníctve staré heslá plné naftalínu

Na pripomienkovanie doteraz nezmyselne skrývaného vládneho materiálu “Moderné a úspešné Slovensko” dostala verejnosť iba niekoľko dní – materiál má byť zaslaný do Bruselu do 15.10.2020. Zámer? Alebo iba neschopnosť určiť priority v štáte a zamerať sa na ich riešenie?

Mohli by ste povedať, že je to 10 dní. Nie, nie je. Je potrebné započítať čas, kedy si odborná a laická verejnosť v pokoji preštuduje 119 (?) stranový materiál, zostaví, spíše, zosumarizuje pripomienky a zašle ich kompetentným. Potom má nasledovať ich posúdenie, analýza a vyhodnotenie. Takýto proces má trvať dostatočne dlhý čas. Pokiaľ sú pripomienky relevantné, treba ich zasadiť do kontextu materiálu, zvážiť ich realizovateľnosť, možnosti, dopady a napokon ich zapracovať do finálneho dokumentu. Po tomto procese by občania Slovenska mali vidieť konsolidované znenie celého materiálu a opäť by malo prejsť  “sitom” pripomienok odborníkov. V optimálnom prípade aj Národnej rady Slovenskej republiky.

Dnes je 5.10.2020 a dokument musí odísť do Bruselu do 15.10.2020. Hodiny tikajú … Dnešný deň je za nami, ubudlo ďalších 24 hodín.

Ako je na tom v dokumente “Moderné a úspešné Slovensko” zdravotníctvo?

Biedne. Všeobecné frázy, ktoré poznáme už z minulého tisícročia. Staré heslá plné naftalínu. Žiadne riešenia. Máme šancu získať peniaze, ktoré Slovensko zúfalo potrebuje na svoj rozvoj, ale euroúradníci chcú vidieť, čo reálne prinesú našej krajine. Právom. Máme v Európe povesť zlodejov a hochštaplerov, ktorí iba striehnu na to, ako si uliať európske peniaze do vlastného vrecka. Brusel má s nami už svoje skúsenosti – v slušnejšom prípade sme eurofondy “prejedli” či nevyčerpali, v tom horšom sa privilegovanej Slovači prilepili na prsty a odlepiť sa nedali ani za ten svet. A hanbíme sa naprieč Európou všetci spod Tatier …

Skúsme sa pozrieť iba na dva jednoduché príklady. V segmente všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti pracujem aj vzdelávam desaťročia – poznám ho dôverne a dokonale. Intenzívne sa venujem legislatíve aj manažmentu. O to viac ma zabávajú niektoré konštatovania a “ciele” tohto materiálu. Za všetky jeden “milý pseudocieľ” – cieľ zvýšiť počet všeobecných lekárov na Slovensku o 600 (sic!) do roku 2026, t.j. za šesť rokov. Ak by to bolo reálne, jeden celý ročník medikov – absolventov by sa musel stať výlučne všeobecnými lekármi … Je jasné, že ten, kto takýto nezmysel položil na papier, nevie, aká je realita “za plotom”. To nie je utópia – je to hlúposť. Je zábavné sledovať amatérsku vládnu hru čísel – prečo práve 600? Prečo nie 300 alebo rovno 1000? Ako sme dospeli k tomuto číslu a prečo je práve také? Ak ho nevieme zdôvodniť, ako vieme, koľko to bude stáť? Nikto v tejto krajine nevie povedať, koľko všeobecných lekárov naozaj chýba, pretože posledné roky nie je absolútne žiadny záujem počúvať hlasy z terénu a urobiť konečne objektívnu odbornú analýzu. Opakovane sme ju ponúkali, terajšie ani bývalé vedenie ministerstva nemá ani nemalo záujem. Perličkou je už len výstrel do tmy – cieľ zvýšiť počet sestier na Slovensku do roku 2026, t.j. za 6 rokov o 3 600 ! Prečo by nám toto všetko mal niekto v Bruseli vôbec uveriť? Veď tomu neveria ani odborníci na Slovensku.

Najvyšší kontrolný úrad analyzuje Rezidentský program. Mimo iného z analýzy vyplynulo, že štát do neho investuje každý rok menej peňazí a každý rok stále viac sťažuje všeobecným lekárom vzdelávanie. Ako výrazne sa to líši od politických vládnych hesiel v médiách … Čím? Za posledné dva roky neustálou deformáciou legislatívy, svojvôľou v interpretácii zákonných podmienok a doslova byrokratickou buzeráciou rezidentov. Od roku 2018 pribúdajú ich sťažnosti. Hovoríme s nimi a pomáhame im denne. Je to pre nich nevyhnutné, inak by už dávno zutekali. Ako odborná spoločnosť suplujeme rigiditu Ministerstva zdravotníctva. Rezidentom sa venujeme individuálne, pripravujeme pre nich špeciálne vzdelávanie a poradenstvo.  Štát na dopĺňanie chýbajúcich odborníkov v teréne vkladá do systému každý rok menej financií. Nie je to však iba otázka peňazí – práve naopak. Konečne prestaňme pôvodne dobre nastavený systém donekonečna deformovať a byrokratizovať. Rezidenti nerastú ako jablká na strome – nestačí natiahnuť ruku a pooberať ich. Musia mať motiváciu ZOSTAŤ na Slovensku – tu sa vzdelávať, tu si založiť rodinu, tu pracovať celý svoj produktívny život. Ak sa štát k nim bude naďalej chovať tak ako posledné dva roky, nikdy sa to nestane.

Ešte jeden jednoduchý príklad. Vládny materiál uvádza, že do roku 2026 Slovensko postaví najmenej 3 nemocnice (!) a zrekonštruuje najmenej ďalšie 3  nemocnice (!). Už 30 rokov “šolicháme”  štátnu meganemocnicu na Rázsochách. Na truc rozostavanému súkromnému špitálu na Boroch. Nielenže sme ju nepostavili, nedokázali sme ju ani poriadne zbúrať. Postaviť v každej dedine nemocnicu je populistickou politickou mantrou, hoci odborníci tvrdia, že máme neprimerane dlhú a neefektívnu hospitalizáciu.

Autori dokumentu (nielen) v zdravotníckej časti nepochopili zadanie EÚ – očakávajú sa konkrétne projekty s jasným rozpočtom. “Snívajte s nami” nikto financovať nebude

Brusel od nás žiada konkrétne projekty s konkrétnymi cieľmi a konkrétnym rozpočtom. Má k dispozícii konkrétny balík peňazí, ktorými chce financovať konkrétne kroky na stabilizáciu a rozvoj zdravotníctva.

Príkladom úplného nepochopenia zadania je aj problematika odvrátiteľných úmrtí. Sledovať ich zníženie v čase ako jeden z parametrov primárnej zdravotnej starostlivosti je nezmyslom. Všeobecné lekárstvo je iba časťou mozaiky, ktorá tento významný parameter ovplyvňuje. Ide o objektívny parameter správnej diagnostiky a liečby naprieč celým sektorom a správnej cesty pacienta v systéme. Nie je to obraz izolovanej “výkonnosti” jednej jeho časti. Ako sa dá v takomto pseudomateriáli pripomienkovať niečo, čo je už primárne odborne zle pochopené a napísané?

Vláda Slovenskej republiky premrhala vzácny čas nielen na prípravu na druhú koronavlnu, ale aj na prípravu ekonomických sanačných opatrení

Prešustrovali sme vzácny čas na prípravu seriózneho materiálu. Takého, o ktorý je možné sa oficiálne oprieť. Takého, ktorý je možné obhájiť a žiadať na jeho realizáciu peniaze európskych partnerov. Takého, ktorý nie je iba naháňaním mačky za chvost v poslednej chvíli, ale serióznou manažérskou projektovou prípravou. Takou, ktorá prežije tých, ktorí ho vytvorili a nie iba napochytro pozbierali z predchádzajúcich období. Žijeme na Slovensku v dobe neodpustiteľného amaterizmu a diletantstva.

Už ani netreba zakričať, že kráľ je nahý. Stačí sa iba pozrieť do “Moderného a úspešného Slovenska”…

Celý vládny materiál vrátane zdravotníctva čítajte file:///C:/Users/user/Downloads/Moderne_a_uspesne_Slovensko_NIRP.pdf

 

Autor: MUDr. Monika Palušková, PhD. , MBA, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS)

Foto: archív redakcie