Vo fitkách vírus šírila zumba, v kostoloch spevácky zbor. Prípady superšírenia sú ešte dôležitejšie, ako sa zdalo

Polovica ľudí infikovaných koronavírusom nenakazí nikoho, no nebezpečné sú prípady superšírenia. Vedcom dlho unikalo, prečo sa koronavírus správa tak zvláštne. V niektorých prípadoch sa šíril relatívne rýchlo, v iných vôbec.

Napríklad trvalo relatívne dlho, kým vírus vo veľkom prišiel z Číny do Európy, aj keď izolované prípady boli vo Francúzsku už v decembri či inde v januári, no žiadna epidémia z toho nevznikla. Teraz sa zdá, že vedci majú časť odpovede. Predpokladajú, že koronavírus sa šíri vo veľkej miere najmä v špecifických rizikových situáciách, ktoré sa označujú ako prípady superšírenia (z angl. superspreading events).

Britskí epidemiológovia z Londýnskej školy hygieny a tropickej medicíny v nedávnej nerecenzovanej štúdii tvrdia, že 80 percent prípadov mohlo šíriť len asi 10 percent nakazených. Inak povedané – pri bežnom styku sa vírus až tak neprenáša, ale v špeciálnych situáciách vo veľkom.

Celý článok si môžete prečítať na https://dennikn.sk/1905891/vo-fitkach-virus-sirila-zumba-v-kostoloch-spevacky-zbor-pripady-supersirenia-su-dolezitejsie-ako-sa-zdalo/?ref=mpm

 

Autor: Tomáš Vasiľko

Zdroj: dennikn.sk

Foto: TASR