Vyberte si správny repelent. Viete, čo máte hľadať?

Majú nás chrániť pred komármi či kliešťami, no nie všetky to aj dokážu. Pri výbere správneho repelentu treba čítať etikety aj dodržiavať odporúčania výrobcov.

Majú nás chrániť pred nepríjemným hmyzom a ušetriť od svrbiacich štípancov, nepríjemných opuchov či nebezpečnej kliešťovej encefalitídy. Ich výrobcovia deklarujú účinok na široké spektrum článkonožcov – od komárov, cez muchy až po kliešte. Niekedy však zlyhajú.

Čo hľadať v zložení

Na Slovensku je v súčasnosti schválených 14 účinných látok, ktoré sa môžu využívať v repelentoch. Ide napríklad o látku DEET, u ktorej sa potvrdil účinok práve voči komárom. Ďalej sú to látky ako napríklad Citronelal, dimetyl ftalát, ikaridín, DEPA, EBAAP, indaoln, MPD a pod.

„Do úvahy treba brať i koncentráciu látok – napríklad DEET môže mať s nižšou koncentráciou účinok na kliešte. Pri komároch by som použila prípravok s vyšším obsahom účinnej látka. U nás na trhu sú dostupné prípravky s koncentráciami už od 7,5; 10 až do 25 percent,“ hovorí odborníčka. Okrem zloženia ovplyvňuje účinok repelentov i to, akým spôsobom ich používame. Na trhu sú totiž výrobky určené na kožu a aj tie, ktoré treba aplikovať na oblečenie.

Celý článok môžete nájsť na https://www.aktuality.sk/clanok/817592/nie-vsetky-repelenty-ochrania-pred-doternym-hmyzom-ako-si-vybrat-spravny/

Autor: Ivana Hečková

Zdroj: aktuality.sk

Foto: TASR, fotolia.com