Vzniknú ďalšie centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR vypísalo spoločnú výzvu na predkladanie projektov pre vybudovanie centier integrovanej zdravotnej starostlivosti. Vyčlenilo na ňu 30 miliónov eur zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

„Zámerom ministerstva zdravotníctva je vytvoriť také zázemie pre poskytovanie primárnej zdravotnej starostlivosti, vďaka čomu bude dostupnejšia a uľahčí pacientom k nej prístup. Zlepšia sa tak aj pracovné podmienky pre samotných lekárov a ostatný zdravotnícky personál,” hovorí ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD).

Nové centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti by podľa ministerky mohli zabezpečiť udržateľnosť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v regióne a prilákať nových, mladých a perspektívnych lekárov.

Do výzvy sa môžu záujemcovia prihlásiť s projektmi zameranými na málo rozvinuté regióny s nedostatočnou dostupnosťou zdravotnej starostlivosti, pričom môžu získať maximálne 700.000 eur a s uplatnením schémy štátnej pomoci realizované na území okresných miest a v ich okolí s možnosťou príspevku do 900.000 eur.

Projekty možno predkladať do 31. decembra. Výzva je realizovaná v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu, v ktorom ministerstvo vystupuje ako sprostredkovateľský orgán a poskytovateľ nenávratného finančného príspevku.

MZ SR doteraz v programovom období pre roky 2014 – 2020 vyhlásilo tri výzvy zamerané na integráciu primárnej zdravotnej starostlivosti poskytovanej ambulantnou formou. V rámci nich poskytlo 50 obciam a neziskovým organizáciám finančné prostriedky v objeme takmer 35 miliónov eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a príspevok zo štátneho rozpočtu vo výške viac ako štyri milióny eur.

Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com