Členovia zdravotníckej sekcie Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR vítajú opätovné zavedenie odboru praktická sestra – asistent. “Jedine zdravotné školy vedia zabezpečiť nedostatok zdravotných pracovníkov, ktorí, samozrejme, môžu pokračovať vo svojom vzdelávaní, aby sa mohli stať plnohodnotnými zdravotnými sestrami,” uviedli v spoločnom stanovisku.
Podľa zamestnávateľov v zdravotníctve si treba uvedomiť, že nie všetci absolventi zdravotných škôl chcú pokračovať vo vysokoškolskom štúdiu. “Toto je jediná cesta, ako zastaviť alarmujúci stav nedostatku zdravotných sestier, pretože vysoké školy nie sú z kapacitných dôvodov schopné tento stav zastabilizovať,” skonštatovali v stanovisku.
Poukázali na to, že v dôsledku nedostatku zdravotných sestier v zdravotníctve vznikla v uplynulom období zmena študijného odboru a vznikol odbor praktická sestra. “Z nepochopiteľných dôvodov v tomto volebnom období bez akejkoľvek diskusie s dotknutými zdravotníckymi organizáciami, verejnosťou a bez pripomienkového konania prišlo k zmene študijného odboru späť na zdravotný asistent. Tým však poklesol aj záujem o tento odbor,” zhrnuli zamestnávatelia. Stanovisko podpísali Asociácia stredných zdravotníckych škôl SR, Asociácia polikliník a zdravotných zariadení, Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia súkromných lekárov a Zväz ambulantných poskytovateľov.
Zmenu odmietala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). Poukazovala na to, že žiadne iné zdravotnícke povolanie by nemalo niesť v označení výraz sestra, pokiaľ nie sú splnené kvalifikačné kritériá. S otázkou o legálnosti novely sa prostredníctvom Európskej federácie sestier opätovne obrátila na Európsku komisiu. Kritizovala ministerstvo zdravotníctva, že opakovanými zmenami v pomenovaní profesie zdravotnícky asistent len vyvoláva chaos.
Zdravotnícki asistenti sa od marca premenujú na praktickú sestru – asistent. Odbor sa študuje na strednej zdravotníckej škole. Premenovanie môže podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) čiastočne stabilizovať situáciu v zdravotníctve. Súhlasí s tým, že pre zvýšenie počtu ľudí v systéme je však potrebné aj zvyšovanie platov. Zmenu priniesla novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú vo štvrtok (17. 2.) schválil parlament.