Zdravotníci vo Francúzsku zažívajú pre koronavírus ústrky od susedov

Časť zdravotníkov vo Francúzsku je terčom šikanovania zo strany svojich susedov, ktorí sa obávajú, že sa od nich nakazia novým druhom koronavírusu SARS-CoV-2.

Informovala o tom televízia BFM. Podľa nej si napríklad jedna zdravotná sestra z juhofrancúzskeho mesta Montpellier našla za stieračom auta výzvu, aby parkovala ďalej od áut susedov, pretože pracuje vo vysoko infekčnom prostredí a oni sa obávajú kontaminácie.

Iná zdravotná sestra zasa uviedla, že mnohí z jej kolegov si na dverách do svojich bytov našli oznam, aby sa v spoločných priestoroch správali ohľaduplne, alebo sa, kým epidémia choroby COVID-19 nepominie, radšej presťahovali inam.

Koncom minulého týždňa sa na sociálnych sieťach objavila výzva k spoluobčanom, aby prestali vykrádať autá označené ako zdravotnícke, keď v nich vidia rúška alebo iný zdravotnícky materiál. Pre rúška bolo vykradnutých aj viacero ambulancií.

Prakticky vo všetkých krajinách, ktoré sú postihnuté novým typom koronavírusu, je v čase epidémie veľký nedostatok základných prostriedkov na ochranu pred ním. Ide o problém, s ktorým od začiatku epidémie zápasia v prvom rade lekári a zdravotnícky personál v prvej línii kontaktu s nakazenými.

Veľký problém s nedostatkom masiek majú najmä zdravotníčky na “voľnej nohe”, ktoré prichádzajú ku klientom domov, či ošetrovateľky v domovoch seniorov.

Mnohé nemocnice vo Francúzsku sa preto obrátili so žiadosťou o pomoc na miestne textilné závody, ktoré upravili svoj výrobný program a textilné rúška šijú teraz vo veľkom.

Medzi nimi je aj továreň na džínsy značky 1083 v provensálskom meste Romans, ktorá šije rúška z bavlny využívanej ako podšívka vo vreckách nohavíc. Doma šité rúška do nemocníc prinášajú aj dobrovoľníci.

Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com