Indikačné obmedzenia chránia pacienta aj poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Jasne vymedzujú na aké ochorenie a za akých okolností sa liečivo indikuje a predpisuje. Preskripčné obmedzenia zas identifikujú lekára – špecialistu, ktorý liečbu pacienta indikuje, sleduje a kompletne usmerňuje.
Počas koronakrízy došlo k deformovaniu legislatívou určených pravidiel predpisu liekov, ktoré SVLS/AVLS opakovane namietalo v zdravotných poisťovniach a žiadalo okamžitý návrat do zákonom stanovených pravidiel – v záujme pacientov aj všeobecných lekárov.
Sme radi, že Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. ako prvá pristúpila od 1.6.2020 k návratu zákonne vymedzeného rámca preskripcie. Veríme, že tak bez odkladu urobia všetky zdravotné poisťovne.
V čase koronakrízy zdravotné poisťovne “riešili” nedostupnosť vyšetrení v ambulanciách špecialistov tým, že “uvoľnili” pravidlá preskripcie – prakticky celá sa zrútila na ambulancie všeobecných lekárov, pričom mnohé ambulancie špecialistov odmietali pacientov nielen vyšetrovať, ale aj písať eRecepty či s pacientmi komunikovať aspoň telefonicky. V súčasnosti mnohé stále nepracujú a pacienti márne čakajú nielen na vyšetrenie, ale aj na pridelenie termínu plánovanej konzultácie. Takéto “uvoľnenie” preskripcie nie je v súlade so zákonom a situáciu s nedostupnosťou špecializovaných ambulancií vôbec nerieši.
Od 1.6.2020 sa teda Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. vracia ku kontrole preskripčných a indikačných obmedzení predpisu liekov, čo SVLS/AVLS víta. Určite budeme trvať na tom, aby sa kontroly indikačných obmedzení vykonávali v ambulanciách všetkých špecializácií rovnomerne.
Pre všeobecných lekárov odporúčame inštruovať pacientov tak, že pokiaľ indikácia lieku odporúčaného špecialistom nie je v súlade s jeho indikačným obmedzením, resp. skončilo obdobie, na ktoré platilo uvoľnenie preskripcie lieku pre všeobecného lekára špecialistom, pacient musí kontaktovať konkrétneho špecialistu, aby bola jeho preskripcia bezpečná a v súlade s platnou legislatívou. Predpis takéhoto lieku je na rozhodnutí špecialistu, nie všeobecného lekára, ktorý má zákonné právo v uvedenom prípade preskripciu odmietnuť. Výkony telefonickej, mailovej alebo videokonzultácie či zmenu preskripcie aj pri neprítomnosti pacienta v ambulancii vykonávajú lekári – špecialisti za rovnakých podmienok ako všeobecní lekári. Rovnako sú zo zákona povinní používať eRecept, ktorý pacientovi on-line zašlú aj pri úprave liečby alebo chronickej preskripcii.
Autor: Monika Palušková
Foto: Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.