Známy predajca zdravotníckych pomôcok verejnosti ponúkal necertifikované rýchlotesty, zavádzal ju

Úrad varuje pred kupovaním rýchlotestov na internete. Žiadny z nich nie je určený na domáce použitie.

Veľký slovenský predajca zdravotníckych pomôcok, spoločnosť Unizdrav, má už niekoľko týždňov v ponuke svojho e-shopu zaradené aj čínske rýchlotesty na detekciu ochorenia Covid-19. No hoci sú určené výlučne pre zdravotníckych pracovníkov a profesionálov, predáva ich aj širokej verejnosti. Dokonca o testy verejne súťažil na Facebooku.

Predávať testy verejnosti síce môže, no len ak na webe produktu uvedie informáciu, komu je v skutočnosti určený. A práve túto povinnosť si predajca najskôr nesplnil. Urobil tak až dodatočne počas druhého májového týždňa, no spôsobom, kvôli ktorému ju zákazníci môžu veľmi ľahko prehliadnuť – dá sa odhadnúť, že si ju gro z nich ani nevšimne.

Pozor na správny certifikát

Predmetné rýchlotesty vyrába čínska spoločnosť Zhejiang Orient Gene Biotech, pričom disponujú certifikáciou IVD Other. „Zdravotnícke pomôcky tohto typu nepodliehajú zákonnej povinnosti oznámiť ŠÚKL-u uvedenie produktu na trh,“ priblížil redakcii Živé.sk Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý v tejto oblasti vykonáva dohľad. Dodal, že testy s takouto certifikáciou sú určené len na profesionálne použitie.

Celý článok si môžete prečítať na https://zive.aktuality.sk/clanok/146785/znamy-predajca-zdravotnickych-pomocok-ponuka-neregistrovane-rychlotesty-zavadza-verejnost/

Autor: Martin Hodás

Zdroj: zive.sk

Foto: fotolia.com