Zomrú starší lekári od hladu?

Osoby staršie ako 65 rokov oddnes nemôžu nakupovať mimo vyhradených hodín – od pondelka do piatka v medzi 9.00 a 11.00. Je všeobecne známe, že slovenské ambulancie a nemocnice zamestnávajú mnoho lekárov a zdravotníkov starších ako 65 rokov. Tí pracujú práve v čase vyhradených hodín. V prípade, ak by všetci dôsledne dodržali príslušné opatrenie, sú odsúdení skôr či neskôr na smrť hladom.

Od dnes sa konečne uvoľnili niektoré obmedzenia v dôsledku pandémie koronavírusu. Príslušné opatrenie nájdete tu. Mňa zaujal jeho posledný bod, ktorý znie takto:

H) S účinnosťou od 22. apríla 2020 do odvolania sa prevádzkovateľom prevádzok uvedených v písmene A) okrem bodu 3. a 11. a B) nariaďuje umožniť v dňoch pondelok až piatok v čase od 9:00 hod. do 11:00 hod. vstup iba osobám nad 65 rokov. V inom čase je osobám na 65 rokov zakázané tieto prevádzky navštevovať a týmto prevádzkam osoby nad 65 rokov obsluhovať.

Vysvetlím to polopatisticky: ktokoľvek, kto má viac ako 65 rokov, môže v sobotu a pracovné dni mimo času od 9:00 do 11:00 ísť do lekárne, výdajne zdravotníckych potrieb alebo do očnej optiky (výnimka podľa písmena A bodu 3). Alternatívne môže ísť ešte natankovať auto alebo si ho nechať umyť (výnimka podľa písmena A bodu 11). Nič viac. Ak ste pracujúci senior a nebodaj lekár, máte jednoducho smolu. Ak budete dodržiavať opatrenie, buď poriadne schudnete (ak máte BMI rovnaké či vyššie ako hlavný hygienik), alebo časom zomriete od hladu. Vlastne nemusíte, ak budete chodiť na hot-dogy či horalky na čerpacie stanice.

Úprimne, nevidím zmysel takéhoto vogonského nezmyslu. Tým skôr, že podľa hlavného hygienika pokuty zatiaľ úrady neplánujú. Ak už niekto vydáva takéto opatrenia, mohol by trochu premýšľať a uvedomiť si, že niektorí čiperní seniori aj napriek veku nad 65 rokov pracujú. Naozaj nie je ľudské spoliehať sa na to, že im niekto bude nakupovať. Opatrenie môže byť aj zdrojom právno-čierneho humoru. Ak naozaj senior umrie od hladu a jediný pozostalý je starší ako 65 rokov, pohreb vybaví len v pracovný deň  medzi deviatou a jedenástou. V tomto prípade ani čerpacia stanica nepomôže.

Skrátka,  zákaz nakupovať mimo vyhradených hodín je dôvod na poriadny facepalm.

 

Autor: Peter Kováč

Zdroj: dennikn.sk

Foto: SVLS/AVLS