Zraniteľné eKasy: Štátu oponovali aj vlastní zamestnanci, no nič na projekte nezmenia

Prioritou štátu je zapojiť aj zvyšných podnikateľov, ktorých je stále cez 30 %.

Finančná správa SR projekt eKasa „v žiadnom prípade nebude rušiť a nedôjde ani k žiadnym výrazným technickým úpravám“.

Reakcia daniarov prišla po stretnutí ich zástupcov s výrobcami pokladničných riešení, chránených dátových úložísk, ďalších subjektov zo štátneho sektora, mimovládky Slovensko.Digital a hlavne firmou Nethemba, ktorá upozornila na možnosť zneužívania vybraných pokladníc v podobe vydávania falošných blokov bez zanechania stôp a toho, aby o tom ktokoľvek vedel.

Pripomienky počuli, názor nemenia

Štát naďalej tvrdí, že demonštrované obídenie eKasy zo strany bezpečnostných expertov je prípad „individuálnej pokladnice“, ktorá neobsahovala všetky certifikované prvky. „Takúto pokladnicu už nie je možné považovať za pokladnicu eKasa,“ píše v tlačovej správe.

Nethemba však do hardvéru nijako nezasiahla. Jedinou podmienkou bolo, ak eKasa beží pod systémom Windows alebo Linux. „Všetko, čo sme spravili, bolo, že sme prehodili kábel tlačiarne z chráneného dátového úložiska do počítača – triviálnu vec, ktorú dokáže spraviť úplne každý,“ popisovala.

Potom odborníci dokázali cez softvérový emulátor oklamať pokladničný softvér a vydávať doklady, ktoré nikdy neodišli na finančnú správu. Navyše na nich dokázali modifikovať údaje podľa vlastných požiadaviek. Pokiaľ by kontrolóri aj do prevádzky prišli, nikde by ich zaznamenané nenašli.

Celý článok nájdete na https://zive.aktuality.sk/clanok/143773/zranitelne-ekasy-statu-oponovali-aj-vlastni-zamestnanci-no-nic-na-projekte-nezmenia/

Autor: Lukáš Kosno

Zdroj: zive.sk

Foto: fotolia.com