Zubní lekári majú mať plný prístup k národným a európskym zdravotným záznamom pacientov

Zubní lekári majú mať plný prístup k národným a európskym zdravotným záznamom pacientov. Ako agentúru SITA informovala špecialistka externej komunikácie Slovenskej komory zubných lekárov Lujza Hanová, v súčasnosti sa zubní lekári nedostanú k všeobecným údajom pacienta.

Prístup majú tak len k údajom epreskripcie, čiže aké lieky pacienti užívajú v rámci ereceptu, prípadné interakcie a alergie.

Pre zubných lekárov je však dôležité, aby sa dostali do celej zubnej karty pacienta, čo dnes zatiaľ nie je možné. Ako príklad uviedla Hanová situáciu, kedy bol pacient v jeden deň u zubného lekára, ktorý mu zaplomboval zub a na ďalší deň ide napríklad k čeľustnému ortopédovi. Ten však tento zubno-lekársky výkon v eZdraví nevidí.

Zubní lekári do dokumentácie zapisovať môžu, údaje však nevidia

Lekári sa síce dostanú do dokumentácie, ale len k údajom o liekoch. „Výpis z dokumentácie pacienta je možný na vyžiadanie si cez Národný zdravotnícky systém. Zubní lekári zapisujú výkony, ktoré pacientovi vykonali, ale druhí zubní lekári ich nevedia zdieľať,“ uviedla Hanová.

Slovenská komora zubných lekárov ako stály člen Rady európskych zubných lekárov (CED) prijala na zasadnutí pracovnej skupiny CED pre eHealth koncom roka 2019 v Bruseli odporúčania o súbore zubno-lekárskych údajov a prístupe k zdravotným záznamom pacienta v európskom elektronickom zdravotníctve.

Celý článok nájdete na https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/zubni-lekari-maju-mat-plny-pristup-k-narodnym-a-europskym-zdravotnym-zaznamom-pacientov/

Zdroj: vzdravotnictve.sk

Foto: fotolia.com