Téma dňa na TA3: Čísla jasne ukazujú, že zmluvy VšZP pre všeobecných lekárov sú akceptovateľné

“Covid nás zrazil na kolená, teraz je tu ešte aj ukrajinská kríza. Odchod zdravotníkov nás sprevádza už desať rokov,” povedala Monika Palušková, prezidentka Aliancie všeobecných lekárov Slovenska.

Pokiaľ zdravotníkom nedajú “pokoj na prácu”, tak odídu. Je dôležité, aby lekári a zdravotnícki pracovníci pracovali v pokoji. “Všetky tri zdravotné poisťovne s Alianciou všeobecných lekárov Slovenska komunikovali veľmi seriózne. Ale dofinancovanie 365 miliónmi eur, ktoré bolo deklarované, je naozaj len fiktívne,” dodala Palušková. Od začiatku roku sa Aliancia dohodla s poisťovňou Union, s Dôverou ešte stále rokujú a s VšZP sa dohodli od prvého apríla. “Potrebujeme sa o toho pacienta postarať, nemôže zostať na ulici,” konštatovala.

“Treba si pozrieť aj to, čo štátna poisťovňa skutočne ponúka poskytovateľom. Je okolo nás mnoho zavádzania, čo si môžeme ukázať v štúdiu na dvoch slideoch. Za všeobecných lekárov môžem ukázať navýšenie, ktoré sa pohybuje podľa výkonov až do 33,33%,” povedala Palušková. “Naopak, tí, ktorí tvrdia, že takú zmluvu nechcú, lebo je nevýhodná, pred dvomi týždňami podpísali v inej zdravotnej poisťovni pre svojich členov dodatky, kde sa v ich mene zaviazali, že ak v systéme nebude dosť peňazí, súhlasia s tým, aby ambulancie dostávali peniaze podľa starých zmlúv. A nemusia byť na to poskytovatelia upozornení. Ak podpísali takéto nevýhodné zmluvy, prečo je problém súhlasiť inde s vyššími úhradami? Buďme korektní.” 

Celú reláciu na TA3 si môžete pozrieť tu:

Nedostatok peňazí v zdravotníctve / Petícia proti obrannej zmluve – TA3

 

Zdroj: TA3

Foto: SVLS/AVLS