Strojové učenie dáva nádej ľuďom, ktorí po zranení chrbtice stratili schopnosť ovládať končatiny.
Poškodenia miechy spôsobené ochorením alebo zranením chrbtice nezrieka vedú k nezvratným následkom. Medzi najobávanejšie patrí strata schopnosti ovládať končatiny.
Vedci po celom svete venujú veľa úsilia hľadaniu spôsobov, ktoré dokážu miechu regenerovať. S touto mimoriadne komplikovanou úlohou im po novom pomáha umelá inteligencia.
Ako informuje štúdia, ktorú zverejnil vedecký časopis Advanced Healthcare Materials, výskumníkom sa vďaka nej podarilo približne 50-násobne predĺžiť trvanie liečebného účinku terapeutického enzýmu, ktorý naše telesné teplo za iných okolností „vypína“.
„Krátko po zranení chrbtice nastáva druhotná kaskáda zápalových procesov a spôsobuje husté zjazvenie miechy. Jazva dokáže blokovať regeneráciu nervového tkaniva alebo spôsobí, že regenerácia vôbec nenastane,“ hovorí hlavný autor výskumu Shashank Kosuri.
Kosuri s kolegami z Rutgersovej univerzity sa preto pokúšal stabilizovať enzým zvaný chondroitináza ABC (ChABC). Už dávnejšie je známe, že ChABC odbúrava zjazvenia na mieche a podporuje jej regeneráciu. Tento enzým je však zároveň pri teplote ľudského tela, 37 °C, mimoriadne nestabilný. Akákoľvek jeho aktivita ustáva v priebehu niekoľkých hodín.
Aby lekári napriek tomu dosiahli liečivý účinok, musia pacientom opakovane podávať mimoriadne drahé infúzie s veľmi vysokými koncentráciami enzýmu. Za nádejné riešenie tohto problému sa považovali zložité syntetické molekuly – takzvané kopolyméry. Enzýmy, ako je ChABC, dokážu obaliť a udržiavať stabilné aj v prostredí, ktoré ich za iných okolností rozrušuje.
Kopolymér – polymér (látka tvorená veľkými molekulami), ktorého molekula sa skladá z najmenej dvoch druhov chemicky odlišných monomérov.
Čítajte viac: Umelá inteligencia priniesla pokrok do regenerácie poškodenej miechy (aktuality.sk)
Autor: Dušan Valent
Zdroj: zive.sk
Foto: fotolia.com